سرویس سیاسی رویداد،دکتر حسین شیخ الاسلام طی مصاحبه ای با خبرنگار رویداد در خصوص بازخورد های اجلاس جنبش عدم تعهد ها در جهان اسلام و بالاخص مسئله سوریه پیشنهادهای مهمی را برای سران حاضر در این اجلاس مطرح کرد.

شرح گفته های دکتر شیخ الاسلام بدین شرح است:

اجلاس در یک ساختار مستقل تری از راه حل هایی که تاکنون برای سوریه پیش بینی شده است دارد،نقش قاتلین ملت سوریه و جنایتکارانی که با خون این ملت در حال تجارت هستند قابل بررسی است.
پشنهاد من برای برگزارکنندگان اجلاس جنبش عدم تعهد در خصوص مسئله سوریه این است که اصول جنبش عدم تعهد را برای این کشور لحاظ کنند.
برخی اصول جنبش عدم تعهد احترام متقابل به تمامیت ارضی و حاکمیت یکدیگر،برابری و منافع متقابل،عدم تجاوز به حقوق یکدیگر،همزیستی مسالمت آمیز،عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر هستند.
بعد از این امر برگزارکنندگان اجلاس به راه حل سوری-سوری تاکید کنند به این صورت که رئیس یا تروئیکا جنبش به اضافه کشورهای همسایه سوریه که عضور جنبش هستند به اصول مذکور تاکید کنند چرا که اولین بازخورد اتفاقات در هر کشوری به همسایگان آن منتقل می شود.
این اجلاس فرصتی است تا کشورهای همسایه سوریه راه حل سوری سوری را به نهایت برسانند.
اجلاس باید کاری کند که اصول آن جدی گرفته شود،از دیگر اصول این جنبش عدم دادن پایگاه نظامی به کشورهای دیگر است.
در حال حاضر پایگاه هایی نظامی در برخی از کشورهای عضو جنبش وجود دارد که از آنها برای حمله به کشورهای دیگر استفاده می شود،از جمله این کشورها بحرین است.
جنبش باید ساختاری نسبتا الزام آور تبیین کند تا این کشورها خود را در یک بازه زمانی تصحیح کنند و این کشورها به اصول جنبش بازگردند.
جنبش باید خود را جدی بگیرد و به سوی ساختارهای جدی الزام آور حرکت کند و با روند معقولی برای ایفای نقش در اهداف اساسی جهانی گام بردارد.
دکتر شیخ الاسلام حضور مرسی رئیس جمهور مصر در اجلاس جنبش عدم تعهد را به عنوان یک فرصت مناسب یاد کرد که از آن باید برای حل مشکلات مصر که اکثر آن اقتصادی هستند استفاده شود.
مهمترین پیشنهادی که برای حل مشکلات مصر کارایی دارد مسئله گاز مصر است که حسنی مبارک آن را به قیمت قلیلی به اسرائیل فروخت و ملت مصر که مخالف این موضوع بودند بارها با حمله به خط لوله های گاز اسرائیل اعتراض خود را ابراز کردند.
تبدیل این مسیر گاز به صنعت پتروشیمی که ارزش افزوده آن برای مردم مصر زیاد تر است و ایران هم می تواند متولی این تبدیل باشد چون چنین توانایی ای هم دارد،این امر هم به نفع ایران و مصر است و هم به ضرر اسرائیل و سیاست های راهبردی آمریکا در منطقه است.